Държавната консолидационна компания смени ръководствата на „ВМЗ Сопот“ и „Кинтекс“ като

...
Държавната консолидационна компания смени ръководствата на „ВМЗ Сопот“ и „Кинтекс“ като
Коментари Харесай

Уволниха шефовете на ВМЗ и Кинтекс

Държавната консолидационна компания смени ръководствата на „ВМЗ Сопот“ и „Кинтекс“ като разгласи дейностите си за „спешни ограничения за излекуване на дъщерните дружества“.

В управлението на  „ВМЗ Сопот“  се връща някогашният изпълнителен шеф на оръжейницата Иван Стоенчев, заменен от Корнелия Нинова този юни. „Основен претекст е влизането в ръководството на завода на човек, който познава в елементи активността, има нужния опит и може да върне високите равнища на произвеждане в най-кратки периоди. Стоенчев пое управлението на „ВМЗ“ при започване на 2022 година и макар освобождението му през юни бе реализирана облага от 48 млн. лева за полугодието“, показват от ДКК.

Освен Стоенчев, в управлението за нови членове са подадени за регистриране Ивайло Кънев, Николай Николов, Тома Цилев и Иван Ангелов. Досега  Съветът на директоритена оръжейницата е била от трима души, a законът изисква да са най-малко пет, обясниха от ДКК.

Компанията стимулира решението си с усмиряване на недоволството в синдикатите, съгласно които продуктивността понижава и се изостава в осъществяването на договорите на оръжейния цех. „Има множеството сигнали и изразени терзания за метода, по който сдружението се ръководи. По предписание на министър Никола Стоянов обществените предприятия в системата на Министерството на стопанската система и промишлеността е следвало да спрат разплащания, от които не зависи директно активността им, до запознаване с действителното им положение. Въпреки това, със подозрително съкратени периоди, „ВМЗ“ е направило за седмица преводи за над 3 млн. лева за строителни дейности“, споделят от ДКК.

Те имат и сигнали за съзнателно раздуване на административния щат, преназначаване на хора на управителни длъжности за отбягване на наложителния по закон изпитателен период и залагане на клаузи за големи компенсации при освобождение от служба, в прорез с ползите на сдружението.

В „Кинтекс“  за управителния орган на сдружението е подаден Милен Николов, който е инспектор, заемал разнообразни позиции в Сметната палата. Смяната в предприятието е поради безпокойство от влизането на проверяващи органи в държавния оръжеен търговец. „Данните демонстрират, че директно преди този момент са платени почти 800 хиляди лева към офшорно сдружение. Всички обстоятелства и условия следва да бъдат конкретизирани, само че с цел да се направи справедлив разбор на положението му, е взето решение да се включат нови специалисти в ръководството“.

Единственият член на Съвета на шефовете, който е дал своя вот срещу изплащането на огромните суми към офшорната компания, остава в управлението на „Кинтекс“. Това е Пламен Пешев, който е дълготраен чиновник на сдружението с над 30-годишпен стаж. За нови членове са препоръчани Борис Янчев, Милен Николов, Станислава Георгиева и Николай Станчев, написа още в известието.

Продължава анализа на положението и на другите дъщерни сдружения на ДКК. Приоритетно се взимат ограничения за излекуване на предприятията от военно промишления комплекс, в които работят хиляди хора и са структуроопределящи за стопанската система ни.

Спира се процесът по промяна на изпълнителния шеф на Научно-изследователския софтуерен институт Казанлък. В последния ден от ръководството на предходния министър на стопанската система и промишлеността бе стартирана процедура за уволняване на ръководителя, който е с 30-годишен опит в бранша. Той управлява НИТИ Казанлък повече от десетилетие, предприятието е на облага и се влагат средства за подготовка на личния състав. Затова отпред на НИТИ Казанлък остава досегашният изпълнителен шеф инж. Делян Начев.

Промени има и в  ДКК.  От през днешния ден за изпълнителен шеф на компанията е определен адв. Венцислав Димитров. Заемащата до този миг длъжността Смиляна Нитова продължава да бъде част от Съвета на шефовете.

Източник: Нова телевизия

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР